12/9 2016
Zápach z tlamy psů – jde řešit snadno a efektivně

Zápach z tlamy psů – jde řešit snadno a efektivně

Se zubním kamenem a zápachem z tlamy psů se již každý z nás setkal. Kdykoliv přijdeme do ordinace se psem, ať už na preventivní prohlídku a očkování či s nějakým problémem jako je kašel, průjem či zvracení, vždy se veterinární lékař podívá do tlamy a konstatuje nález zubního kamene. My jako majitelé tento problém postřehneme zejména v létě, kdy s námi naši psí kamarádi jezdí autem a v teplých letních dnech vyrovnávají teplotu těla dýcháním otevřenou tlamou. Tím v malém prostoru auta snadno postřehneme zápach z jejich tlamy způsobený zubním kamenem.

Zubnímu kameni se dá předcházet různými způsoby. Kromě čištění zubů, které není pro psy až tak moc atraktivní, můžeme podávat celosvětově velmi osvědčený přípravek PlaqueOff® Animal. Přípravek PlaqueOff® Animal působí na rozdíl od „žvýkacích tyčinek“ přímo ve slinách, kde narušuje zubní kámen a potlačuje vznik zubního plaku, ze kterého zubní kámen vzniká. Na zubním plaku se ukládají minerální látky ze slin a zbytků krmiva a tím se zubní kámen formuje. Zubní kámen mechanicky poškozuje a traumatizuje dásně a tím u nich způsobuje zánět, který se poté dále šíří na podpůrné pojivové tkáně zubu a může přejít až na kost. Dáseň takto postižená zánětem je velmi bolestivá, a pokud zánět přejde až na pojivové tkáně či kost, tak dochází k uvolnění a vypadávání zubů. Tento stav je pro psy bolestivý a tím velmi nepříjemný. Toto stádium postřehneme jako majitelé velmi snadno – psi přestávají přijímat potravu či jí převalují v tlamě a doba krmení se tak prodlužuje.   

Samotný zápach z tlamy je způsoben těkavými sirnými sloučeninami, které produkují bakterie vyskytující se v tlamě psů. Tyto sloučeniny mají opět vliv na vznik zánětu jak v dásních, tak v podpůrných pojivových tkáních zubů a stejně tak zánět může přejít až na kost. Tím se opět dostáváme k předchozímu případu, kdy může dojít až k vypadávání zubů. Zápach z tlamy psů není tedy nepříjemný jen pro nás při jízdě autem, ale je nebezpečný i pro psy samotné.

Z výše uvedeného vyplývá, že nejlepší je zdravotním problémům v tlamě psa předcházet.  A protože málokterý pes si nechává zuby dobrovolně čistit, je čištění zubů pro psy ale i pro majitele psů stresující.Proto je na místě použití osvědčeného veterinárního přípravku PlaqueOff® Animal. Přípravek PlaqueOff® Animal obsahuje speciální mořskou řasu s vysokým obsahem fukosy, která významně zasahuje do růstu bakterií a tím ovlivňuje vznik zubního plaku, zubního kamene a zápachu z tlamy. PlaqueOff® Animal dále působí na odbourávání zubního kamene, jehož strukturu narušuje a následně usnadňuje jeho odstranění. Zubní kámen, který je již takto narušen, se mnohem snáze odstraňuje a tím je jakákoliv následná péče o zuby a ústní hygienu pro psy přijatelnější.

Účinky přípravku PlaqueOff® Animal byly prokázány studiemi, ve kterých se sledoval zápach z tlamy, zubní plak a zánět dásní (krvácení). U psů, kteří tento přípravek nedostávali, došlo k výraznému zvýšení zápachu z tlamy a tvorby plaku. U žádných psů nebyly změněny krevní hodnoty, což svědčí o bezpečnosti přípravku. Látky obsažené v mořské řase se vstřebají v zažívacím traktu, přes krevní oběh se dostanou do slinných žláz a soustředí se ve slinách, kde vykazují známé účinky potlačující růst bakterií mající za následek snížení ukládání zubního plaku, krvácení a zápachu z tlamy. Při pravidelném podávání nastává klinické zlepšení během 3–8 týdnů.

Užívání přípravku PlaqueOff® Animal je pro psy také velmi příjemné a pro jejich majitele pohodlné, protože přípravek PlaqueOff® Animal je sypká sušená mořská řasa bez konzervačních a přídatných látek, která se nasype na granule či konzervovanou stravu. Psi tedy nemají žádné potíže s jeho přijímáním.

Od konce loňského roku je na trhu navíc inovace PlaqueOff® Dental Bites, které obsahuje tuto řasu ve formě granulek, které se podávají jako pamlsek nebo jako odměna. Díky PlaqueOff® Dental Bites nyní můžete pečovat o ústní hygienu Vašeho psa nebo kočky snadno a efektivně!

PlaqueOff® Animal je možné s PlaqueOff® Dental Bites kombinovat a oba přípravky lze bez potíží podávat dlouhodobě až trvale.

Připravila: MVDr. Tereza Šnepová

24/5 2017
SAM–e a jeho přínos pro zdraví geriatrických psů a koček
SAM–e (S–adenosylmethionin) a jeho přínos pro zdraví geriatrických psů a koček
12/9 2016
Imunita a jak ji podpořit
Imunita
12/9 2016
Zápach z tlamy psů – jde řešit snadno a efektivně
Zápach z tlamy psů – jde řešit snadno a efektivně