12/9 2016
Imunita

Imunita

Jak funguje a jak jí podpořit?

Doba předjaří a neustále se měnící teploty nedělají dobře nejen nám, ale i našim mazlíčkům. V tomto období dostává náš imunitní systém pěkně zabrat. Co to ale ta imunita vůbec je?

Imunita je jedním z regulačních systémů v těle a pomáhá chránit celý organismus před vnějšími i vnitřními vlivy. Mezi vnější vlivy můžeme řadit různé patogeny, jako jsou viry, bakterie, plísně apod. a mezi vnitřní vlivy patří staré a odumřelé buňky či buňky zmutované. Na imunitě se podílí celá řada mechanismů. Primární rozdělení ochrany organismu spočívá v rozdělení na vnější a vnitřní obranu.

Vnější obranu tvoří kůže a sliznice, které brání organismus jak mechanicky, tak pomocí Langerhansových buněk. Tyto buňky brání vstupu patogenů do organismu přes kůži a sliznice. Pro řádně fungující imunitní systém je důležité trávení, neboť právě přes trávicí trakt se do organismu mohou dostat různí původci chorob. Sliznice jak v dutině ústní, tak ve střevech je vstupní branou patogenů do organismu a proto je např. ve střevech velmi důležité složení tzv. prospěšných mikroorganismů, které brání růstu patogenním mikroorganismům. Z toho důvodu jsou pro podporu imunity důležité i přípravky na dobré trávení a zažívání jakými jsou např. Stomax a Alavis CURENZYM Enzymoterapie, která má navíc vliv na celkovou kondici psa.

Vnitřní imunitu rozdělujeme na imunitu přirozenou, nespecifickou (fagocyty, makrofágy, NK-buňky, komplement, interferony) a imunitu získanou, specifickou (T-lymfocyty a B-lymfocyty). Tyto imunitní mechanismy spolu navzájem spolupracují, rozpoznávají nebezpečné patogeny a reagují na ně. Proto je důležité je podpořit, zvlášť když je organismus oslabený.

Správnou funkci imunitního systému podporuje právě Shelby pro imunitu, který obsahuje patentovanou látku EpiCor, což jsou speciální formou fermentované sušené kvasnice aktivující imunitní systém psa.

Patentovaná látka EpiCor aktivuje NK buňky (mají význam v přirozené nespecifické imunitě), B-lymfocyty (mají význam pro specifickou imunitní odpověď, tj. imunitní odpověď přímo na daný antigen), protilátku IgA (na sliznicích neutralizuje antigen a odvádí ho z organismu), podporuje interferon gama (má zásadní význam pro vrozenou i získanou imunitu) a podporuje střevní mikroflóru (zvyšuje podíl bifidobakterií a laktobacilů, což má v imunitě a obraně organismu velký význam). Užíváním Shelby Pro imunitu je náš psí miláček mnohem odolnější vůči infekcím a sníží se tím riziko nemocí. Navíc pokud pejsek již onemocní, tak se díky Shelby Pro imunitu mnohem lépe vypořádává a rychleji zotavuje ze svého onemocnění.

Pro zvýšení imunity slouží i přípravek Sanicell. Nejen že má příznivý vliv na imunitní systém, ale podporuje také regeneraci jater a napomáhá v boji s nádorovými onemocněními. Proto pokud máte staršího pejska, který potřebuje rovněž i regenerovat játra či potřebuje podpořit v boji s nádorovými onemocněními, tak právě pro něj je určen přípravek Sanicell.

Připravila: MVDr. Tereza Šnepová

22/7 2021
Proč nemá ALAVIS™ jen jeden veterinární přípravek kloubní výživy pro psy a kočky?
Proč nemá ALAVIS™ jen jeden veterinární přípravek kloubní výživy pro psy a kočky?
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
29/10 2020
Hegnus - vítěz Velké pardubické
Šampionem za tři roky