12/9 2016
ALAVIS Celadrin nyní nově ve dvou variantách

ALAVIS Celadrin nyní nově ve dvou variantách

Přípravek ALAVIS™ CELADRIN je nyní pro psy a kočky ve dvojím vyhotovení. Jedna forma ALAVIS™ Celadrin 500 mg jsou rozdělatelné a vysypatelné kapsle a druhá forma ALAVIS™ Celadrin 350 mg SOFT jsou měkké želatinové kapsle. Přípravek ALAVIS™ CELADRIN obsahuje nasycené a nenasycené mastné kyseliny s protizánětlivým a protibolestivým účinkem podporujícím lubrikaci kloubních chrupavek.

Účinná látka CELADRIN je patentově chráněná látka obsahující nasycené a nenasycené mastné kyseliny zejména kyselinu myristoolejovou, myristovou a palmitovou. Účinnost přípravku ALAVIS™ CELADRIN je založena na kombinaci účinků zjištěných u jednotlivých látek. Kyselina myristová spolu s některými dalšími mastnými kyselinami zamezuje znehodnocování proteinových složek při rozvoji degenerativních chorob pohybového aparátu a tím potlačuje i rozvoj zánětlivých procesů. Vzájemná kombinace s kyselinou olejovou brání oxidaci volnými radikály, které ve vysoké koncentraci prokazatelně doprovázejí zánět a poškozují tkáně. Ve spojení s ostatními složkami přípravku potlačují enzym 5-lipooxigenázu, který se podílí na rozvoji zánětu, a tím přispívají k ochraně nejen kloubní, ale i svalové tkáně. Cetylalkohol má sám o sobě rovněž protizánětlivé účinky, takže lze konstatovat, že tyto substance, sdružené v účinné látce zvané CELADRIN, jsou schopny účinně bránit rozvoji zánětlivého procesu v kloubním i svalovém aparátu a tím se stávají významnými přírodními analgetiky.

Celadrin ovlivňuje produkci prostaglandinů a leukotrienů. Prostaglandiny a leukotrieny jsou nenasycené mastné kyseliny, které regulují mnoho místních metabolických procesů včetně zánětu, shlukování krevních destiček, bolest, rovnováhy tekutin a nervového přenosu. Tyto účinky jsou dosaženy inhibicí kaskády kyseliny arachidonové a cyklooxygenázy a lipooxygenázy. Kyselina arachidonová je jedním z hlavních mediátorů zánětu. U mastných kyselin bylo prokázáno, že snižují množství kyseliny arachidonové v buněčných membránách snížením produkce eikosanoidů pomocí cyklooxygenázy a lipoxygenázy. Jedná se o integraci vedlejších produktů kyseliny arachidonové spolu s leukotrieny a proglandiny, které řídí zánět. Je předpoklad, že mastné kyseliny Celadrinu omezují tuto produkci eikosanoidů a tím snižují zánětlivé kaskády.

Patentovaná látka Celadrin působí alespoň čtyřmi různými způsoby. Jeden z prvních je příznivé působení na zvýšení viskozity synoviální tekutiny, čímž se zvyšuje lubrikace kloubních chrupavek. Tím se sníží či úplně potlačí ranní ztuhlost. Výsledek se obyčejně objeví krátce po zahájení léčby. Celadrin dále působí proti zánětu, přičemž počet oteklých míst se postupně snižuje. Třetí působení Celadrinu je v imunomudulaci či jako regulátor imunitního systému. Celadrin má schopnost řídit nebo uklidnit hyperimunitní reakce a ukazuje se, že Celadrin může být užitečný při řešení symptomů souvisejících s mnoha autoimunitními onemocněními. Mezi poslední, ale neméně důležitý účinek je analgetické působení.

Komplex mastných kyselin nacházející se v Celadrinu je distribuován v různých tkáních, jak bylo stanoveno prostřednictvím výzkumu pomocí radioaktivity. Stanovuje se, že většina látek je zmetabolizována v játrech a výsledné chylomikrony jsou pak rozděleny do krevního oběhu, přičemž jsou k dispozici v celé buněčné matrix. Metabolická cesta přípravku ALAVIS™ CELADRIN vede po rychlé absorpci ze zažívacího traktu do jater (na jejich tkáň mají protektivní účinek) odkud ve formě lipoproteinů vstupují do cílových buněk. V této fázi byl zjištěn jejich pozitivní vliv na membránovou fluiditu, dobře známý z účinků parenterální výživy. I tam se k rychlému příjmu energie podávají mononenasycené a nasycené kyseliny s krátkým řetězcem. Na rozdíl od farmaceutických produktů jsou všechny složky přípravku ALAVIS™ CELADRIN přírodní a naprosto bezpečné bez vedlejších nežádoucích projevů. Příslušné studie, které to prokazují, byly provedeny v Kanadě, USA i ve Francii. ALAVIS™ CELADRIN tedy představuje analgetikum první volby.

Na závěr je nutné říct, že ALAVIS™ CELADRIN působí výrazně na tlumení zánětu a bolesti, zvyšuje lubrikaci kloubu a brání u osteoathritidy (osteoarthrosy) dalšímu poškozování kloubní chrupavky, přičemž je vhodné při výrazném poškození kloubních chrupavek přidávat k přípravku ALAVIS™ CELADRIN i přípravky obsahující chondroprotektivní látky např. glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, kyselinu hyaluronovou či hydrolyzovaný kolagen. Tyto látky jsou obsaženy v přípravku ALAVIS™ 5 či v přípravku ALAVIS™ Kloubní výživa.

Připravila: MVDr. Tereza Šnepová

Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
29/10 2020
Hegnus - vítěz Velké pardubické
Šampionem za tři roky
16/6 2020
kazuistiky k veterinárnímu přípravku ALAVIS Sanicell
ALAVIS™ Sanicell – případy z praxe