Jaké jsou rozdíly mezi veterinárními přípravky a doplňky krmiva?

Veterinář se psem

Vážení zákazníci,

než zakoupíte produkt pro svého čtyřnohého kamaráda, přesvědčte se, zda kupujete pouhý doplněk krmiva nebo veterinární přípravek. Celý sortiment značky ALAVIS je schválen jako veterinární přípravky a proto u našich produktů vždy uvádíme také jejich číslo schválení.

Veterinární přípravky na rozdíl od doplňků krmiva prokazují svojí účinnost na základě klinických studií.

  • Veterinární přípravky jsou schvalovány ÚSKVBL (Ústavem pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv), přičemž se dokládá jejich účinnost, analytické certifikáty, klinické studie, neškodnost pro lidi, zvířata a životní prostředí, BSE certifikát a další. Naproti tomu doplňky krmiva nepodléhají schvalování, pouze stačí registrace výrobce u ÚKZUZ (Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský).
  • Veterinární přípravky spadají legislativně pod Zákon o veterinární péči, zatímco doplňky krmiva se řídí Zákonem o krmivech.
  • Veterinární přípravky z hlediska užití napomáhají, usnadňují či podporují hojení, doplňují léčbu a mají blahodárný, příznivý či revitalizující účinek a příznivě působí na zdraví zvířat. Doplňkové krmivo pouze obohacuje krmení (je to krmná směs s obsahem určitých látek, která vzhledem ke svému složení pokrývá denní krmnou dávku pouze tehdy, je-li použita v kombinaci s jinými krmivy).

Potřebujete poradit?

Q Women

Veterinářka radí v diskuzích

Zde můžete zadávat Vaše dotazy týkajících se užívání a podávání našich přípravků. Specifická plemena psů, koní a koček mají různé požadavky na péči. Naše veterinářka Vám ráda poradí s výběrem vhodného přípravku ALAVIS™. Dotazy jsou zodpovězeny v pořadí, ve kterém přišly, akutní stavy řešte se svým veterinárním lékařem! Na Vaše dotazy odpovídá MVDr. Tereza Šnepová a MVDr. Hana Vanková (Kovandová).


21. 10. 2021

5 měsíční štěně novofundlandského psa

Dobrý den, mám 5 měsíční štěně novofundlandského psa, preventivně podávám Alavis 5, krmen granulemi pro štěňata velkých plemen ND. Mám pokračovat do věku 1 roku, nebo i déle? A nebo nepodávat, dokud nemá žádný problém? Děkuji.

MVDr. Tereza Šnepová

Dobrý den, velice děkuji za Váš dotaz. U velkých a obřích plemen bych doporučila podávat kvalitní kloubní výživu minimálně během růstu, tedy do asi do 2 let věku. Ideálně však celý život, 2-3x ročně po dobu 3 měsíců. Obzvláště pokud pejsek sportuje nebo má nějaký ortopedický problém. Pro preventivní podání můžete i nadále pokračovat v tabletách Alavis 5 nebo přejít na Alavis Triple Blend pro psy a kočky, který je ve formě prášku do krmiva. Přípravek dávkujte podle aktuální hmotnosti štěněte. V případě dalších dotazů se mne prosím neváhejte znovu obrátit. S pozdravem MVDr. Hana Vanková